wtorek, 31 lipca 2012

Problemy z funduszami na rozwój? Weź leasing!

Problemy z funduszami na rozwój? Weź leasing!

Autorem artykułu jest malakretek


Rozpocząłeś własną działalność gospodarczą, lecz brakuje ci pieniędzy na dalsze rozwijanie swojej firmy? A może już prowadzisz stabilną firmę i potrzebujesz samochodów dla handlowców albo menadżerów? Kredyt jest oczywiście rozwiązaniem, lecz w rzeczywistości lepiej będzie wziąć leasing na potrzebne towary. Dlaczego?

Co to właściwie leasing?

leasingW Polsce umowy dzierżawy towarów istnieją od wielu lat, lecz z jakiegoś powodu wiele firm w ogóle nie interesuje się tą formą finasowania swojej działalności. W rzeczywistości leasing jest bardzo wygodną formą rozwijania swojej firmy, jako że nie obciąża nas kredytem, który sprawi, że będziemy spłacać podwójną stawkę zaciągniętej kwoty.

Co więcej, leasing maszyn pozwala na pracę na urządzeniu już w momencie podpisania umowy, a po jej zakończeniu możemy stać się właścicielami towarów w przeciwieństwie do wypożyczanych urządzeń.

Wszystkie formalności leasingu ustala Kodeks Cywilny (artykuły 7091–70918), który określa, że leasing to wydzierżawienie od leasingodawcy rzeczy materialnej przez leasingobiorcę w zamian za spłatę rat oraz odsetek w miesięcznych odstępach. W momencie zakończenia umowy, towar może pozostać w dyspozycji udzielającego leasingu albo też być wykupiony przez biorcę.

3 strony leasingowej umowy

Jeśli podpisanie umowy o leasing dotyczy producenta sprzętu oraz firmy kupującej ten sprzęt, mamy do czynienia z leasingiem bezpośrednim. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno większa kontrola dotycząca warunków umowy: firma może dokładnie określić, jaki sprzęt potrzebuje, a producent dokładnie wyceni całe zlecenie i będzie miał zysk tylko dla siebie.

Jednak nie jest to rozwiązanie tak popularne, jak w przypadku leasingu pośredniego. Firma leasingowa, która pośredniczy w transakcji, częstokrotnie posiada własną bazę firm oraz jest wyspecjalizowana w załatwianiu wszelkich formalności. Częstokrotnie są to banki albo specjalne odziały firm produkcyjnych.

Przykłady na wdrożenie leasingu

Dla wielu firm ta forma wsparcia finansowego pozwala na dalszy rozwój. Najczęściej wybiera się leasing maszyn albo samochody w leasing.

Przykład:

Firma masarska zamierza zwiększyć swoją produkcję, lecz nie posiada wolnego kapitału na zakup maszyn. Zwraca się do banku o leasing. Bank udziela im go i zakupuje sprzęt potrzebny rzeźnikom. Regularna rata jest niższa niż zakupienie za gotówkę sprzętu czy też wynajęcie, a po zakończeniu umowy firma będzie właścicielem urządzeń.

---

Marcjan Atomczyk - od ponad piętnastu lat ekspert w wielu dziedzinach nauki i techniki. Doktor nauk techniczych. Wykładał na wielu zagranicznych uczelniach. Mocno zafascynowany marketingiem i nowinkami technicznymi. Entuzjasta Apple i ipada.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz